Trenažéry pre indoor cyklistiku>

Indoor cyklistika mala hrôzostrašnú povesť, že je neznesiteľne nudná. Myšlienka tráviť čas na trenažéri, zatiaľ čo ste sa pozerali na stenu, všetko v snahe o nejaké fitness zlepšenie, sa zdalo ako druh šialenstva. Vďaka príchodu inteligentných trenažérov a interaktívnych aplikácií tretích strán, vzišla popularita indoor tréningov, ktoré sú oveľa jednoduchšie alebo, čo je najdôležitejšie, zábavnejšie. Ak chcete investovať do trenažérov, potom čítate správny článok. 

Čo je to inteligentný trenažér?

Inteligentné trenažéry sú interaktívne trenažéry, ktoré sa spájajú s aplikáciami na cyklistiku v interiéri, ako sú Zwift, TrainerRoad, Rouvy, na ovládanie odporu trenažéra pre replikáciu kopcov, proti vetrov a iných podmienok jazdy. Tieto aplikácie vás môžu previesť aj intervalovými cvičeniami založenými na výkone, pričom odpor sa automaticky nastaví tak, aby ste sa udržali v požadovaných tréningových zónach. Tejto téme som sa detailne venoval v článku Zwift - skvelý pomocník pre zimné obdobie.

Dnešné inteligentné trenažéry fungujú tak, že komunikujú s aplikáciami tretích strán na smartfónoch, tabletoch a počítačoch pomocou bezdrôtových frekvencií ANT+ alebo Bluetooth. Znie to komplikovane, ale väčšina z týchto trénerov a aplikácií sa automaticky vyhľadá a spojí sa kliknutím na tlačidlo, takže v praxi je to zvyčajne veľmi jednoduché.

S kolesom alebo na priamy pohon?

Existujú dva hlavné typy inteligentných trenažérov: pre zadné koleso a na priamy pohon.

Inteligentné trenažéry pre zadné koleso

Inteligentné trenažéry pre zadné koleso fungujú ako klasické „hlúpe“ trenažéry – zadné koleso upnete do podpery a koleso spočíva na valcovom bubne. Tento bubon je pripojený k odporovej jednotke, ktorá komunikuje s vami vybraným hardvérom a aplikáciou na ovládanie odporu, ktorý cítite cez koleso. Toto sú zvyčajne najlacnejšie typy inteligentných trenažérov, ale môžu spôsobovať opotrebovanie pláštov (hoci sú k dispozícii špecifické plášte na zmiernenie tohto problému), z tohto dôvodu sa jedná o najhlučnejší typ trenažéra. Ďalšou nevýhodou je meranie výkonu, ktoré je vo všeobecnosti menej presné a pocit z jazdy často nie je taký dobrý ako trenažéry s priamym pohonom. 

Trenažéry s priamym pohonom

Trenažéry s priamym pohonom vyžadujú odmontovanie zadného kolesa a pripojenie bicykla k trenažéru pomocou štandardnej kazety a osky. Sú ťažšie a drahšie ako kolesové trenažéry, ale ceny sú čoraz konkurencieschopnejšie a majú množstvo výhod.

Okrem toho, čo je zrejmé – a to že sa neopotrebúva zadný plášť, majú taktiež tendenciu byť  tichšie a ponúkajú realistickejší pocit z jazdy. Sú tiež zvyčajne oveľa bohatšie na funkcie a presnejšie ako kolesové trenažéry, pokiaľ ide o meranie výkonu. Samozrejme, cena bude vždy dôležitým kritériom. 

Ja osobne odporúčam lacný inteligentný trenažér pre koleso, namiesto bežného, hlúpeho (t.j. neinteligentného) trenažéra, pretože vám umožňuje využívať výhody virtuálnych svetov a tréningov Zwift vďaka variabilnému meraniu odporu a výkonu. Aby ste mohli začať, nemusíte vykradnúť banku. Mojím výberom bol Tacx Flow Smart za 239€, ktorý ponúka solídnu špecifikáciu pre začiatočníkov, ľahko sa nastavuje a používa a poskytuje skvelý výkon za veľmi dobrú cenu.

Existuje celý rad trenažérov s priamym pohonom s cenovým rozpätím, z ktorých si môžete vybrať, ale tie najlepšie zvyčajne stoja viac ako 700€. Keď miniete viac, zvyčajne sa zlepší strop odporu, simulácia kopcov, presnosť výkonu a pocit z jazdy. Medzi najznámejšie značky patrí Tacx, Garmin, Elite, Wahoo.

Samozrejme k trenažérom je potrebné vlastniť aj doplnky a toto sú moje najlepšie tipy:

 - Športový uterák

- Veľké fľaše na vodu

- Podložka, alebo nejaká forma ochrany podlahy

- Kvalitné ľahké oblečenie, ktoré dobre odvádza pot

- Ventilátor