Bicyklovanie potme>

Nedávno som čítal článok o zozname desiatich vecí, ktoré by mal stihnúť aspoň raz za život každý cyklista. Jednou z nich bola aj jazda po tme. Jazdenie po tme vie byť vzrušujúce, zábavné, ale aj o čosi viac nebezpečné. V dnešnom článku sa pozrieme na základné pravidlá jazdy po tme a pridám aj pár tipov, na čo netreba zabúdať.

Kto sa bojí (tmy), nech nejde do lesa

Nočné jazdenie po ceste je samo o sebe viac nebezpečné ako počas dňa. Nehovoriac o vodičoch, ktorí si stále myslia, že cyklista na cestu nepatrí. Preto túto rozsiahlu problematiku spomeniem okrajovo nižšie a viac sa jej budem venovať v osobitnom článku. 

Dnes má skoro každý doma viac ako jeden bicykel. Väčšinou je to kombinácia cestného a horského. Ak teda uvažujete o jazdení po tme, horský bicykel je podľa môjho názoru rozumnejšia voľba. Tma vo väčšine ľudí vzbudzuje tajomno a podvedomý strach, ktorý môže byť paradoxne motiváciou zažiť cyklistiku po tme. Takýto adrenalín samozrejme nie je pre každého. Tí odvážnejší by však nemali zabúdať na niekoľko základných pravidiel. 

Už odmala nás učili, ako sa máme správať v lese. Po tme to platí niekoľkonásobne. So stmievaním vychádza aj rôzna zver, ktorá nemusí byť vždy plachá, čo znamená, že stret s bajkerom môže zvýšiť riziko bezpečnosti. Vyberajte si teda vždy trasu, ktorú dobre poznáte a objavovanie neprebádaných území si nechajte na slnečné dni. Jazdiť sám v lese po tme je určite prejavom veľkej frajeriny, ale mať pri sebe parťáka je prejavom rozumnosti. Nikdy neviete či náhodou v lese nezablúdite, alebo vás nezastihne okrem diviaka aj nejaký technický problém. V takejto chvíli je lepšie nebyť na to sám. 

Povinná výbava

Či už jazdíte po tme v zime, alebo aj počas leta, teploty večer sú vždy o niečo nižšie. Správne zvolené oblečenie vie zabezpečiť komfort, pri ktorom nebudete mať chuť zabaliť to po pár kilometroch. Pravidlo, podľa ktorého sa riadim pri voľbe správneho oblečenia v zime je to, aby mi zo začiatku jazdy bolo trošku chladno. Telo sa automaticky zohreje po pár minútach a počiatočný pocit zimy postupne zmizne.  Môže sa to zdať ako nezmysel, no v prípade, že vám je už pred jazdou pohodlne teplo hrozí, že sa počas jazdy zbytočne spotíte. Zimná kolekcia HOLOKOLO ponúka kvalitné kúsky, ktoré vás ochránia pred chladným počasím. Čo sa týka oblečenia, nemôžem opomenúť reflexné prvky, ktoré zvyšujú bezpečnosť hlavne po tme. 

Ďalšou časťou výbavy by malo byť nejaké základné náradie na bicykel. Na stránke Holokolo si vyberiete z bohatej ponuky mini multikľúčov až po kvalitné servisné náradie. Ja osobne odporúčam so sebou na každú jazdu nosiť multikľúč, ktorý má aspoň nitovačku na reťaz. 

Svetlám som sa venoval v predošlom článku, no spomenul by som ešte, že je dobré mať v zásobe viac ako jedno svetlo, poprípade nejaké náhradné batérie, ak sa svetlo vybije. Bez svetla sa prakticky jazdiť pod tme nedá, a preto je správny výber zárukou bezpečného návratu domov. Kvalitné svetlo by malo vydržať aj v chladnejších podmienkach, kedy by sa nemalo rýchlo vybiť. To je prípad hlavne lacných svetiel, ktoré dokáže odstaviť o niečo nižšia teplota. To, kde je svetlo umiestnené, je rovnako dôležité. Predné svetlo, ktoré je biele, sa dáva väčšinou na riadidlá, poprípade pod ne. Zadné svetlá, ktoré svietia na červeno, sú dôležité hlavne na presun cez cestu z domu, kde je veľmi dôležité, aby vás videli autá z dostatočnej diaľky.  

Prečo nie cesta?

Samozrejme že ten kto chce, nech kľudne jazdí po tme aj na ceste. Sám som takúto jazdu párkrát zažil, no bolo to skôr kvôli môjmu zlému odhadu a preceneniu svojich síl. Ak dochádzate domov z práce na bicykli, tak sa tomu taktiež nedá vyhnúť. V posledných mesiacoch bolo počuť mnoho správ o strete auta s cyklistom, v niektorých prípadoch boli bohužiaľ tragické. Ako cyklisti budeme vždy zraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Naša bezpečnosť by preto mala byť tým najdôležitejším prvkom, na ktorý treba myslieť pri každom nasadnutí na bicykel. Či už na ceste, v lese, počas dňa alebo za tmy.

Niekoľko tipov na nočné jazdenie

  1. Pred každou jazdou si dôkladne prekontrolujte bicykel, aby ste predišli technickým problémom.
  2. Majte pri sebe vždy plne nabitý mobilný telefón.
  3. Pred každou jazdou oznámte niekomu doma, kam presne idete jazdiť.
  4. Nezabúdajte na dopĺňanie energie počas jazdy.
  5. Užite si to!