PASSO DELLO STELVIO časť prvá - motivácia a cesta

Tagy:
PASSO DELLO STELVIO časť prvá - motivácia a cesta>

JEDNO DOBRODRUŽSTVO NESTAČÍ

Po úspešnom výstupe na Sveti Jure v Chorvátsku mi vŕtalo v hlave ďalšie objavovanie a spoznávanie miest, ktoré patria medzi cyklistickú špičku vo svete. Ako veľký milovník a fanúšik cestnej cyklistiky sa každoročne teším na slávne jarné klasiky a následne na príchod legendárnych Grand Tour na televízne obrazovky. Okrem sledovania samotného deja pretekov môže divák spoznávať architektúru, historické či kultúrne pamiatky, ale aj krásy prírody v týchto krajinách, ktoré môžu slúžiť aj ako „studňa nápadov“, kam v budúcnosti vyraziť.  

Pamätám si Giro d´Italia z roku 2017, kde sa o ružový dres Maglia rosa súperilo hlavne medzi cyklistami Dumoulinom, Quintanom a Nibalim. Najťažšia kráľovská etapa ich čakala 23. mája, kde museli zdolať 227 km a nastúpať 5400 výškových metrov. Išlo o výstup na Stelvio zo švajčiarskej strany, ktorý sa na Gire objavil v programe prvýkrát v histórii, a to práve na jubilejnom 100. ročníku pretekov.  

Najviac pamätným momentom, ktorý sa nájde v každom zostrihu tejto etapy, je situácia, keď líder celkového poradia Tom Dumoulin zastavuje pred začiatkom stúpania na Umbrail pass kvôli žalúdočným problémom a musí ísť na toaletu. Stúpanie na tento priesmyk bol z pozície diváka skutočne veľkým zážitkom. Pre cyklistov to bola náročná etapa, veď kopec neklesol pod 8 % a na ich tvárach bolo vidieť, že každý meter doslova bolí. Po skončení pretekov som bol fascinovaný touto kráľovskou etapou a najmä horským priesmykom Passo dello Stelvio.

NALADENÍ NA ROVNAKÚ VLNU

Vďaka cyklistike som okrem skvelých zážitkov spoznal veľmi veľa ľudí a nadviazal tak mnoho priateľstiev. Jedného dňa pri spoločnom výjazde som kamarátovi Ferovi hovoril o mojom výstupe na Sveti Jure a zveril sa mu s túžbou pokračovať ďalej a okúsiť legendárne Stelvio. Feri bol z môjho nápadu nadšený a keďže do neďalekého Silandro Schlanders chodieval
na brigády, cestu dobre poznal. Pridal sa k môjmu doteraz jednočlennému dobrodružnému tímu. 

Na ďalšom výjazde sme našu predstavu prezentovali aj kamarátovi Danovi. Nadšením nešetril ani on. Na najbližšom stretnutí sme prebrali organizačné záležitosti. Museli sme nájsť ubytovanie, dopravu, ale aj dohodnúť samotný plán cesty. S hľadaním a následnou rezerváciou ubytovania nebol problém, penzión Martello v krásnom prostredí bol pre nás ako stvorený. 

Cieľom prípravy bolo „nastaviť“ nohy i hlavu na záťaž v kopcoch. Trénovali sme v rámci voľného času po práci hlavne v oblasti Vysokých Tatier a Levočských vrchov. V rámci prípravy sme každý deň sledovali dianie v Martelle a Stelviu cez online zábery web kamier a predpovede počasia. Cieľ našej cesty bol prikrytý bohatou pokrývkou snehu a poveternostné podmienky boli vhodné skôr na zimné športy. Túžba vyšliapať si na Stelvio bola však silnejšia.  

Pred odchodom do Talianska sme skontrolovali svoje bicykle a zbalili batožinu. Vedeli sme, že do kopcov budeme potrebovať cyklistické oblečenie, ktoré sa dokonale prispôsobí rôznym podmienkam počasia. Základom bolo funkčné termoprádlo, ktoré dokonale zahreje športovca v počasí pripomínajúcom zimné a jarné mesiace. Dresy museli mať vlastnosti s dobrou termoreguláciou a vestybundy s odolnosťou proti vetruvode. Aj drobná výbava zastáva rovnakú dôležitosť. Zabudnúť na ponožky, rukavice, šatku na hlavu alebo návleky na ruky či kolená by bolo chybou. Pri zjazde ocení cyklista každý doplnok, ktorý zahreje. 

PRÍCHOD DO TALIANSKA

V deň odchodu sme naložili všetku batožinu aj s bicyklami do auta a mohli sme vyštartovať. Po pár hodinách sme už opúšťali Slovensko a prešli do Rakúska, následne sme sa mohli chvíľku nadýchnuť aj nemeckého vzduchu a potom nás privítalo Taliansko. Kvôli opravám na ceste bol prechod v horách uzavretý a tak sme boli odklonení na obchádzku cez Švajčiarsko. Na hraniciach nás už zastavili švajčiarski colníci a zisťovali dôvod a príčinu prechodu cez ich územie. Kontrola našich dokladov trvala približne 20 minút. Dodnes nevieme, čo sa im nepáčilo. 

Po kontrole na hraniciach sme sa po niekoľkých kilometroch obchádzky vo Švajčiarsku dostali späť do Talianska. Presúvali sme sa od hraníc až do autonómnej provincie Bolzano a ubytovanie sme mali v Ganda di Martello. Penzión aj v skutočnosti bol veľmi príjemný a okolie bohaté na krásne výhľady na kopce a lesy.

Ako sa v minulosti bojovníci pripravovali na nasledujúce boje, rovnako aj my sme pri kontrole online kamier prehodnocovali našu taktiku boja. V záverečných častiach Stelvia sa stále držal sneh, a preto bol prechod cez Trafoi uzavretý. Naše rozhodnutie malo nasledovné stanovisko: na Stelvio sa dostaneme, ale zo švajčiarskej strany – zo Santa Maria na Umbrail pass.
Áno, presne zdoláme ten istý úsek cesty na Stelvio, ako išli „profíci“ na Giro d´Italia v roku 2017. Prípravný deň pre nás skončil, čakal nás možno jeden z najväčších zážitkov. Náš „Stelvio“ deň priblížim v ďalšej časti. 

ZÁVER

Vyznie to zrejme vtipne, ale môžem skutočne ďakovať najprv televíznemu prenosu z Gira d´Italia z roku 2017, kedy som prvýkrát videl stúpanie na ikonické Passo Della Stelvio. V druhom rade môžem ďakovať chalanom, že sa so mnou naladili na rovnakú vlnu a rozhodli ísť spoločne za dobrodružstvom a zážitkami v Taliansku. Toto je však len záver tohto blogu, najväčší zážitok nájdete v ďalšom článku.