Laciho cyklodeník (2.): Ako sa zbaliť na cestu z Bratislavy do Istanbulu

Tagy:
Laciho cyklodeník (2.): Ako sa zbaliť na cestu z Bratislavy do Istanbulu>

Pred tým, ako sa vydáte na takú dlhú cestu, je potrebné si uvedomiť zopár vecí. Zhodnotiť situácie, ktoré môžu nastať a pripraviť sa naozaj na všetko. Ako to bolo pred mojou cestou do metropole Turecka?

Myšlienka na výlet do Istanbulu sa zrodila už pár dní po návrate z tripu na Mt. Ventoux vo Francúzsku. Prečo Istanbul? Jednoducho preto, že som tam ešte nebol a dalo sa to spojiť s Ukrajinou, ktorá ma vždy lákala a s deltou Dunaja, čo bol tiež môj cestovateľský sen. Potom už stačilo pripojiť si k tomu aj úsek popri Čiernom mori a mal som dokonalý plán!

Zaujímavé krajiny, ambiciózny cieľ, hory, pláže, more a teplo. Mám rád, keď na ceste kombinujem viac druhov terénu a vidím čo najviac. Reálne obrysy však cesta dostala až potom, keď som si bookol letenku na presný dátum z Istanbulu na Slovensko.

Bol to už môj šiesty cyklotrip, takže príprava naň už bola rutinou. Začala asi dva týždne vopred tým, že som si dal dôkladne zoservisovať bike. Veď musí vydržať 3000 kilometrov. Vec, ktorú som skúsil prvýkrát v rámci prípravy, bolo sušené mäso. Poviem vám, že na internete to vyzerá jednoducho. Nakrájate hovädzie, vložíte ho do rúry na 60 °C a čakáte pár hodín.

V praxi sa mi ale to nešťastné mäso začalo po chvíľke piecť, takže som nevedel či z toho nebude šťavnaté pečené mäsko na nedeľný obed. Nakoniec sa pokus vydaril a mäso mi vydržalo počas 10 dní, až do ukrajinskej Odesy. A nič sa nepokazilo :)

Potom sa už len stačilo zbaliť. Keďže už presne viem, čo na takýchto cestách potrebujem a všetko potrebné mám doma, samotné balenie trvalo asi hodinku večer pred cestou. Základom je nafukovacia karimatka, spacák a bivakovací vak, nôž, nejaké to náradie. Novinkou bol solárny panel položený na vrchu tašiek. Osvedčil sa výborne a za celý mesiac som nemusel riešiť, kde si dobijem telefón.

Z oblečenia je to teplá mikina, tepláky a kvalitné cyklooblečenie. Radosť pred cestou mi spravilo aj cyklistické oblečenie a vecičky z Holokolo. Ešte neotestované a čisto nové cyklistické okuliare, dres, bunda, nohavice a termo tričko. Potešilo ma, že sa dali zbaliť do fakt malého objemu a nevážili takmer nič. Na takomto výlete sa totiž počíta naozaj každý gram.

Ako to už pred takouto cestou vždy mávam, vôbec som si neuvedomoval, do čoho sa púšťam a že vlastne odchádzam na mesiac preč. A budem spať len tak pod širákom. Obyčajne mi to dôjde až vtedy, keď vysadnem na bike a vyjdem za mesto, že ma čaká niečo netradičné.

Môj kompletný zoznam vecí:

 1. ľavá veľká kapsa: spacák, karimatka, bivak, repelent, opaľovací krém, nôž, lekárnička, powerbanky 2ks

 

 1. pravá veľká kapsa: 6ks duší, pumpa, merač na reťaz, kľúč „15“ na odmontovanie pedálov, náhradný pedál, nitovačka na reťaz, 2x náhradná reťaz, jedlo - ponechané miesto v kapse

 

 1. ľavá malá kapsa: gumové popruhy na uchytenie vecí na nosič, ak by sa niečo uvoľnilo

 

 1. pravá malá kapsa: súprava na defekt, blikačky, montpáky, pár plastových samoupínacích pások, univerzálny nožík, súprava in. kľúčov

 

 1. zadné ľavé vrecko: papierové vreckovky, pasta, kefka, nožničky na nechty, nabíjačka 2ks

 

 1. zadné pravé vrecko: voda 1l

 

    7. vrchná kapsa: mikina, tepláky, krátke nohavice, tričko, ponožky 3ks, nepremokavá cyklo bunda

 

 1. na vrchu ešte náhradný plášť, solárny panel a sandále

 

 1. predná taška na riadidlách: Holokolo výbava - dres, cyklistické nohavice, nepremokavá bunda, termo tričko

 

 1. príručná kapsička na ráme: vľavo - pivo, oriešky... čo konzumujem za jazdy:); vpravo - okuliare, kaser, malý nožík

 

 1. nepremokavá ľadvinka na páse: doklady, peniaze, pas, mobil, kľúčik od zámku

 

 1. na riadidlách: zámok a v stojane ešte 1l fľaša na vodu