6 dôvodov, prečo si cyklisti holia nohy>

Oholené nohy a jazvičky. To je typické pre cyklistov, ktorí praktizujú holenie nôh už vyše 100 rokov a patria medzi prvých šíriteľov tohto zvyku presadzovaného modernou západnou kultúrou. Ale prečo si my, cyklisti, holíme nohy? To je jedna z najčastejších otázok v spojitosti s cyklistami. Výhody používania žiletky poznajú doslova na vlastnej koži profesionáli aj amatéri.

Hojenie rán a vyrážok

Odreniny sú najčastejším zranením po páde z bicykla. Pri dopade na tvrdý povrch sa chlpy dostávajú do tkaniva pod pokožku a zranenia sú väčšie, bolestivejšie. Oholené nohy predstavujú dobrú prevenciu. Zároveň je hojenie rán bez chlpov rýchlejšie, jednoduchšie na ošetrovanie a znižuje sa riziko vzniku i šírenia infekcie.

Čistota, hygiena

Na chlpy sa lepí prach a špina, či už jazdíte v lese alebo na ceste. Každoročne to výstižne ilustrujú napríklad televízne zábery na profesionálnych cestných cyklistov po extrémne náročnej klasike Paríž - Roubaix. Spod prachu im občas vytŕčajú iba oči. Oholené nohy a oholené telo oveľa jednoduchšie a rýchlejšie umyjete, osprchujete. Profík tak po dojazde získava cenné minúty navyše na nabitý program a na regeneráciu. Amatér sa môže o trošku dlhšie venovať nielen regenerácii, ale napríklad svojej drahej polovičke či deťom.   

Pohodlnejšia masáž

Tento dôvod platí najmä v prípade profíkov, ktorí na najťažších pretekoch absolvujú viachodinové masáže aj každý deň. Pre maséra i cyklistu je príjemnejšia a jednoduchšia masáž bez zbytočných prekážok v podobe chlpov. Samozrejme, aj amatéri si po výkone zaslúžia masáž. Už je len na nich, či si zoženú ochotných masérov a masérky. 

Aerodynamika

Oholený cyklista je rýchlejší ako neoholený. To je fakt dokázaný viacerými testami vo veterných tuneloch. V jednej etape tak môže cyklista ušetriť niekoľko minút, respektíve tomuto času zodpovedajúcu energiu. To je v športe, v ktorom často rozhodujú o víťazoch milimetre a stotiny sekundy, silný argument. 

Estetika, štýl

Vyrysované svaly na nohách patria k prednostiam cyklistov i cyklistiek. Krása je síce subjektívna, ale zvýšenie atraktivity je jeden z dôvodov používania žiletky. Mimochodom, cyklista sa na rozdiel od futbalistu nemôže pýšiť napríklad najnovším trendy účesom. Pod prilbou ho nevidno.

Tradícia, tímový duch

Všetky vyššie spomenuté dôvody postupne vytvorili zvyk a tradíciu. Tak ako je pre hokejistov typické neholiť si bradu v play-off, tak je pre cyklistov typické holiť si nohy. Ide o súčasť cyklistickej kultúry a tímového ducha.

Keď si Peter Sagan počas sezóny 2016 neoholil nohy, tak okamžite prilákal obrovskú mediálnu pozornosť. Novinári, kolegovia, fanúšikovia sa pýtali prečo. Alebo sa vyjadrovali či je to ok. „Som šťastný, že etapa bola zrušená pre sneh. Aspoň mám konečne čas oholiť si nohy,“ odpovedal Sagan všetkým dvomi vetami.