Ako naučiť dieťa bicyklovať?>

Prvýkrát sa bicyklovať a prvýkrát pozorovať bicyklovanie vlastného dieťaťa. To sú významné životné momenty. Rodičia ale stále robia rôzne chyby.

Väčšina detí je pripravená naučiť sa bicyklovať už vo veku okolo štyroch rokov, ak im dospelí pomôžu. Zhrnuli sme základné odporúčania.

V prvom rade sa psychicky nalaďte na správnu vlnu. Učte dieťa trpezlivým, povzbudivým a hravým spôsobom. Dieťaťu tiež môže pomôcť, keď vidí ako sa bicyklujú rodičia alebo iné deti. Po druhé, vyberte vhodné miesto. Pokojný park alebo uličku s dostatočným priestorom a ideálne s hladkým asfaltom.

Bez pomocných koliesok

Základom je, aby sa dieťa naučilo pracovať s rovnováhou. Preto neodporúčame starú metódu namontovania pomocných koliesok na bicykel. Dieťaťu môžete dať najprv odrážadlo, kolobežku, respektíve spraviť odrážadlo z bicykla odmontovaním pedálov.

Vyberte pre dieťa vhodnú veľkosť bicykla, tak aby dočiahlo na zem a zároveň nemalo sedadlo príliš nízko, čo by viedlo k neprirodzenej polohe pri pedálovaní. Samozrejme, povinnou výbavou je detská cyklistická prilba. Vhodné sú aj cyklistické rukavice a dôležitá je pevná obuv. Prípadne môžete vášmu drobcovi obliecť detský cyklistický dres.

A teraz samotná prax. Nedržte bicykel za sedadlo alebo riadidlá z boku. Postavte sa za dieťa, nad zadné koleso a buďte pripravení ho zachytiť do objatia pri prvých pokusoch. Pomôžte dieťaťu sa uvoľniť a precítiť ako bicykel reaguje na nakláňanie.

Postupne ho nechávajte precítiť prvé vlastné šliapnutia do pedálov v pomalej rýchlosti. Odhadnúť silu brzdenia sa dieťa dobre naučí počas chôdze, keď drží bicykel z boku. Tak a teraz už len veľa trpezlivosti a opakovaní.