Bicykel ako únik z reality v čase pandémie

Tagy:
Bicykel ako únik z reality v čase pandémie>

Jeden z najväčších vynálezov ľudstva. Pár kolies, rám zložený z niekoľkých trubiek a sada komponentov, ktoré spolu tvoria „umelecké dielo“. Pre niekoho len dopravný prostriedok, ktorý je v dnešnej mestskej premávke čoraz viac efektívnejší, pre iného nástroj na prekonávanie rekordov, a potom sú tu tí, pre ktorých je bicykel láska na celý život. Ako nám teda tento šport dokáže pomôcť udržať nielen svoje fyzické ale aj duševné zdravie?

„Jazda na bicykli je únikom zo skľúčenosti“- James E. Starrs

Pravdepodobne žiadne iné slová nedokážu lepšie vystihnúť pocit z jazdenia. Dnes však majú omnoho väčší význam ako inokedy. Bicyklovanie je špecifický šport, ktorý so sebou prináša hneď niekoľko výhod. Zo zdravotného hľadiska nám bicyklovanie napomáha zlepšiť fungovanie kardiovaskulárneho systému, podporuje rýchlejšie chudnutie a v porovnaní s behom sú kĺby zaťažené omnoho menej. Zdravotné benefity bicyklovania sú známe takmer každému, no povedomie o skvelých účinkoch na psychiku a duševnú pohodu má len skutočný nadšenec tohto športu. A práve duševná pohoda je to, po čom v tejto dobe mnohí túžime najviac. 

Len pár kilometrov týždenne dokáže zlepšiť náladu, zvýšiť produktivitu o niekoľko percent a zabrániť depresiám. Pocit slobody a možnosť dostať sa kamkoľvek len vďaka svojim vlastným nohám je výhoda, ktorou neprofitujú všetky športy. Ako ale vyťažiť z bicyklovania maximum a aj napriek tomu sa po každej jazde cítiť čo najlepšie? 

Výbava je základ

Správna výbava nám dokáže spríjemniť zážitok z jazdy a zabezpečiť potrebný komfort. Nevyhnutným základom je prilba. Pri jej výbere by sme nemali šetriť, nakoľko je najdôležitejším ochranným prostriedkom pri jazde na bicykli. Pukliny či zdeformovaný materiál, z ktorého sú prilby vyrobené, môžu byť známkou toho, že je správny čas na jej výmenu. Vidieť a byť videný je heslo, ktorým by sa mali riadiť nielen cyklisti. Malá blikačka ukrytá pod sedadlom nezaberie veľa miesta a v prípade neskorého príchodu domov alebo pri hmle budeme viditeľní z dostatočnej vzdialenosti. Správne zvolený cyklistický dres, ktorý nás ochráni pred vetrom a dokáže účinne odvádzať pot, je tiež dôležitou súčasť výbavy. Lepšiemu komfortu ďalej dopomôžu cyklistické okuliare, vďaka ktorým nás neprekvapia ostré slnečné lúče, silný vietor či zatúlaný lietajúci hmyz. Minimálne jedna fľaša s vodou na dopĺňanie tekutín a náradie s lepením by nemali chýbať pri žiadnom výjazde. Lepenie s náradím sa dá šikovne schovať do podsedlovej kapsičky alebo do vrecka dresu. 

Správne zvolená trasa

So stúpajúcou teplotou stúpa aj chuť na dlhšie jazdy. Po dlhej zimnej prestávke netreba preceňovať svoje sily a trasu si treba zvoliť s ohľadom na kondíciu, ktorá po zimných mesiacoch nemusí byť na najvyššej úrovni. Pre najlepšiu motiváciu je dobré si do trasy zakomponovať obľúbené stúpanie alebo segment na, ktorý si už dlhú dobu robíte zálusk. Poprípade zastávka v obľúbenej kaviarni (v dobe necovidovej) dokáže jazdu tiež spríjemniť. S príchodom jari pribúdajú veterné dni, preto je dôležité trasu dobre naplánovať aj s prihliadnutím na tento element. Dobrým spôsobom počas veterných dní je začať proti vetru, aby sme pri jazde naspäť mali vietor v chrbte. Po takejto jazde nebudeme znechutení a na každú ďalšiu jazdu sa budeme čoraz viac tešiť.

Podceňovanie dopĺňania energie počas jazdy

Túto chybu som opakoval dlhú dobu a na každý výjazd som vyrazil bez jedla. Hlavne pre ľudí, ktorí sa prostredníctvom bicyklovania snažia schudnúť, sa môže zdať konzumácia jedla počas jazdy nezmyslom. Opak je však pravdou. Vďaka pravidelnému dopĺňaniu energie pri bicyklovaní naše telo dokáže podať väčší výkon po dlhšiu dobu a to zrýchli metabolizmus, ktorý napomáha k chudnutiu. Nepísané pravidlo je dať si niečo malé pod zub každých 40 minút jazdy. Každý organizmus je však jedinečný a každý z nás si musí nájsť spôsob, ktorý mu najviac vyhovuje - treba poslúchať svoje telo, skúšať rôzne kombinácie a spôsoby.

Začať pozvoľna

Ďalšou z často opakujúcich sa chýb je ostrý štart hneď zozačiatku. Snaha ísť čo najrýchlejšie v prvých kilometroch jazdy sa nám môže neskôr vypomstiť. Správne je začať pozvoľna a postupne pridávať. Neexistuje ideálny návod pre všetkých, ale na základné vymedzenie je správne tempo také, pri ktorom ešte dokážeme rozprávať. 

Vyraziť, aj keď nie je nálada

Tento bod je len malé odporúčanie. Hlavne v týchto dňoch - pocit únavy a nechute do všetkého môže byť klamlivý. Klesajúca motivácia k akejkoľvek činnosti je chvíľami silnejšia ako láska k cyklistike. Vtedy je na to len jediný liek - nasadnúť aj napriek týmto pocitom na bicykel a vyraziť. Vybrať sa na svoj obľúbený okruh alebo zájsť na kopec za dom a vychutnať si západ slnka. Po pár kilometroch zistíme, že to bola len krátkodobá emócia. A potom si uvedomíme, že ten príjemný pocit, ktorý sa nám preženie telom aj mysľou, je dôvodom, prečo je pre nás bicyklovanie “drogou”.

Cyklistika je jedným zo spôsobov, ktorý nám môže pomôcť prekonať a uľahčiť túto neľahkú dobu. Pre mňa osobne by bolo obdobie pandémie neznesiteľným, ak by som nemal možnosť posadiť sa na bicykel a vyjsť aspoň na moment z rutinnej bubliny. 

Na záver by som rád spomenul slová Arthura Conana Doyleho, ktoré vyjadrujú celú podstatu toho, čo som chcel týmto článkom vyjadriť: „keď nemáte náladu, nevydarí sa vám deň, práca sa stane monotónnou a zdá s, že miznú aj posledné nádeje, stačí vziať bicykel a previesť sa po ceste, bez myslenia na čokoľvek iné ako na svoju jazdu.“