Amatér v prostredí profíkov>

Sledovať profíkov iba v televízií je príliš jednoduché a s kávou alebo pivkom v ruke ešte jednoduchšie. V takejto domácej atmosfére celá etapa zbehne veľmi rýchlo. Správny nadšenec cyklistiky by si to mal vyskúšať aj na vlastnej koži. 

S cyklistikou sa mi spája veľa zážitkov, prekonaných cieľov či splnených snov s ktorými som sa s Vami podelil už v predchádzajúcich článkoch, ale v tomto blogu by som sa chcel s Vami podeliť o osobnú skúsenosť z letného zážitku – cyklistických pretekov amatérov v rámci pretekov okolo Poľska (Tour de Pologne). 

CYKLISTICKÉ PRETEKY ZA HRANICAMI

Petrovi Saganovi sa kvôli diskvalifikácii v Tour de France menil kalendár pretekov. Keď severný susedia zverejnili štartovnú listinu Tour de Pologne s menami jazdcov jednotlivých tímov a potvrdili účasť úspešného slováka, neváhal som ani minútu a pripravil sa na trip za Saganom. 

Keď sme dorazili do Poľska, v mieste diania bolo všetko pripravené pre plynulý chod finálnej etapy v okolí Tatranskej Bukoviny. Prvýkrát som videl toľko kilometrov ohraničených zábranami, reklamy hlavných sponzorov boli na každom rohu a hlavne, všade bolo počuť veľa Slovákov, ktorí taktiež prišli predovšetkým kvôli našej slovenskej hviezde zo Žiliny.

Počas presunu z parkoviska k cieľu etapy sme začuli veľké ovácie a povzbudzovanie fanúšikov pri trati. Veľký rozruch naznačoval koniec celých pretekov. Moje nadšenie opadlo kvôli strachu, že som túto udalosť prepásol. Slovenskí fanúšikovia nás ubezpečili, že pelotón pretekov Tour de Pologne ešte neprešiel. Fanúšikovia povzbudzovali pretekárov súbežne konajúcich sa pretekov amatérov. Tento pretek amatérov sa organizuje každoročne ako sprievodný program Tour de Pologne. 

Cyklisti si môžu zasúťažiť, užiť si atmosféru hlavného preteku priamo zo sedla svojho bicykla a vyskúšať si náročnosť trate, ktorú profíci absolvujú až dvakrát. Amatéri daný okruh prejdú len raz, ale aj to dá cyklistovi zabrať. Skvelá trať s výživnými stúpaniami, ale hlavne s veľkým počtom zúčastnených cyklistov.     

Bol to skvelý zážitok  vidieť v reále prvýkrát svetový fenomén - Petra Sagana. Síce okolo nás preletel v húfe cyklistov v pelotóne, ale skutočne to stálo za to. Nadšenie zo zážitku prerušovali myšlienky na amatérke preteky. Hľadal som viac a viac informácií a rozhodol som sa, že raz sa týchto pretekov zúčastním aj ja. 

PRÍPRAVA NA PRETEK 

Rok zbehol ako voda a po príchode z tripu v Taliansku, kde som zdolal Passo della Stelvio (ktoré som priblížil v tomto článku), začala sa príprava na na Tour de Amatorow Tour de Pologne v Tatranskej Bukowine. 

Týždeň pred pretekmi som sa s partiou kamarátov rozhodol prejsť si celú trať preteku priamo v mieste diania, predovšetkým najťažšie stúpania na trati. Niektoré dosahovali sklon stúpania až 20 %. Zhodli sme sa, že práve v stúpaniach bude najlepšie byť čo najviac vpredu. Výhodná pozícia neprinesie problémy, ak by  cyklista pred vami zastavil, alebo zoskočil z bicykla. Vtedy totiž je len malá šanca vyhnúť sa mu. Človek si počas tréningu uvedomoval, že tieto amatérske preteky nebudú zadarmo. 

TOUR DE AMATOROW 

Prišiel deň D. Vstával som skoro ráno, pretože oficiálna registrácia - prevzatie štartovného čísla a štartovného balíčka pre cyklistov bolo potrebné prevziať osobne. Kvôli celodennej uzávere komunikácie som sa na miesto štartu autom nedostal, preto som mal 3 km stúpania
na rozjazdenie. 

Štart bol naplánovaný na 7:30. Okrem celkového rešpektu z prvých pretekov som sa bál, že štart nestihnem. Organizátori to mali vymyslené inak. Štart bol rozdelený do viacerých sektorov a preto pravidelne štartovala skupina asi 200 jazdcov.  Štartoval som až v 8. sektore. Blížil som sa k štartu viac a viac, a aj napriek tomu, že nejdem vyhrať, ale užiť si túto akciu, cítil som stres. 

Oficiálne odštartované. Prvé stúpanie sa nieslo v jazde v pelotóne. Nerozumel som, odkiaľ mám toľko energie. Vnímal som každé povzbudzovanie neznámych fanúšikov. Človek sa doslova cíti ako profík aj keď čísla tomu nenasvedčujú.

Pretek sa poriadne rozbehol pri prudkom zjazde, kde si človek začal všímať aj náročné podmienky. Žiaľ, niektorí to doslova vzali ako preteky a skončili v prvej ostrej zákrute zjazdu. Polámané karbónové kolesá, či skrvavené rany cyklistov mi hneď naznačovali, že človek musí byť obozretný

Prichádzalo obávané stúpanie, ktoré sme si s kamarátmi počas tréningu prechádzali. Nastala situácia, ktorej som sa obával. Cyklisti predo mnou zoskočili z bicyklov. Nedalo sa robiť nič iné, iba zoskočiť a tlačiť bike až do vrcholu stúpania. Istotne to poznáte, že v cestných tretrách sa dosť hlúpo behá. 

Prešli sme vrchol kopca a uvedomil som si, že ak si chcem ďalšie prudké stúpanie užiť, musím sa pretlačiť dopredu. Postupne sa mi podarilo v rovinatých častiach trate predbehovať jednotlivých jazdcov. Pochopiteľne, na trati bolo veľmi veľa cyklistov, pretože každý štartoval v inom čase. 

Zákruta za zákrutou, kopček, zjazd, občerstvovačky a neuveriteľná atmosféra. V hlave mám stále najdlhšie a najstrmšie stúpanie z celého preteku, pri ktorom v aplikácii Strava nájdete aj veľké cyklistické mená. Boľavé nohy už berú energiu iba z povzbudzovania fanúšikov. 

V závere etapy som si zopakoval trasu z ranného rozjazdenia do štartu/cieľa a pomaličky som videl viac a viac cieľový oblúk. V cieli sa ma okamžite ujal človek z organizačného tímu a nasmeroval ma do stanu, kde podávali obed.  Za zaslúžený výkon sme dostali obrovskú porciu cestovín so syrom. 

Po obede som naložil bicykel na stojan auta a užil som si prejazd hlavného pelotónu Tour de Pologne. Cestou domov som si rekapituloval atmosféru, ktorú som v predchádzajúcich hodinách zažil. Na takomto preteku sa amatérsky cyklista skutočne cíti ako profesionál aspoň na tú chvíľu. Vrelo odporúčam každému. 

Možno som týmto článkom inšpiroval nadšenca cestnej cyklistiky, aby si preteky vysielané
na televíznych obrazovkách užiť v sedle svojho bicykla. Rovnako, ako som povzbudzoval amatérskych jazdcov v prvom roku, rád prídem povzbudiť ďalšieho amatérskeho slovenského jazdca na takýchto medzinárodných pretekoch. Prípadne, možno sa na štarte stretneme.