Tour de France 2022: Top 5 favoritov na žltý dres

Tagy:
Tour de France 2022: Top 5 favoritov na žltý dres >

Kráľovná cyklistiky je po roku späť, a s ňou aj napínavé súboje tých najlepších cyklistov planéty. Posledné dva roky ovládol Tour bezkonkurenčne Tadej Pogačar z UAE Team Emirates. Môžeme očakávať aj tento rok ďalšie absolutórium tohto mladého slovinského mega talentu, alebo ho dokáže niekto poraziť?

V dnešnom článku sa pozrieme na piatich najväčších favoritov na celkové víťazstvo na tohtoročnej Tour de France. Pokúsim sa taktiež priblížiť šance na víťazstvo a poprípade aj slabiny jednotlivých favoritov. 

1. Tadej Pogačar

Aj tento rok patrí Tadej Pogačar medzi najväčších favoritov na celkové víťazstvo na Tour de France. Posledné dva ročníky ukázal svoju bezkonkurenčnú silu, a tak sa aj teraz očakáva jeho víťazný hetrik. Svoju výbornú formu ukazuje už od začiatku sezóny, kde si pripísal celkové víťazstvá na UAE Tour, Tirreno – Adriatico ale aj na domácich pretekoch okolo Slovinska.

Veľkú podporu bude mať vo svojom tíme zostavenom špeciálne pre neho  z domestikov, ktorí budú mať za úlohu ho čo najviac ochrániť v etapách kde sa môžu očakávať veľké selekcie ale taktiež mu budú pomáhať v kopcoch na ktoré je Tadej Pogačar najväčší špecialista.

Nevýhodou v jeho ceste za tretím víťazstvom na Tour môže byť fakt že ostatné tímy si ho budú prísne strážiť a budú sa snažiť mu prekaziť jeho snahy. Ďalší faktor ktorý je strašiak aj ostatných cyklistov je koronavírus, ktorý ako sme videli nedávno na pretekoch okolo Švajčiarska dokáže poslať domov za deň polku pelotónu. 

2. Primož Roglič 

Slovinská cyklistika zažíva v posledných rokoch enormný boom a hneď druhý najväčší favorit na celkové víťazstvo na Tour je taktiež zo Slovinska. Primož Roglič jazdiaci za tím Jumbo Visma takmer vyhral celkovú klasifikáciu na Tour de France v roku 2020. Avšak v predposlednej etape ktorá predstavovala časovku do kopca ho zdolal o niekoľko sekúnd Tadej Pogačar a Rogličovi ušlo víťazstvo doslova o chlp.

Aj Primož má tento rok skvelú formu a podobne ako jeho slovinský rival Tadej tak aj on si tento rok pripísal na konto niekoľko víťazstiev. Za zmienku stojí celkové víťazstvo na Paris – Nice alebo generálka pred Tour de France: Critérium du Dauphiné.

Slabinou Primoža Rogliča môže byť smola, ktorá sa mu lepí na päty posledné ročníky Tour. Pred rokom utrpel niekoľko pádov po ktorých z Tour odstúpil, a tak nemal možnosť bojovať o žltý dres, a rok predtým utrpel smolnú prehru v časovke ktorá ho stála celkové víťazstvo. 

3. Jonas Vingegaard 

Najväčšie prekvapenie minuloročnej Tour de France. Dánsky cyklista ktorého meno do začiatku Tour pred rokom poznalo asi len málo cyklistických fanúšikov. Jonas Vingegaard predviedol famózny výkon a dá sa povedať že bol jediným reálnym súperom Tadeja Pogačara na minuloročnej Tour. Skončil celkovo druhý a svojími výkonmi ohúril celý svet.

Na základe toho patrí tento rok medzi najviac skloňované mená v boji o žltý dres a dá predpokladať že jeho výkony z minulého roka môžeme čakať aj tento rok. Jeho skvelú tohtoročnú formu potvrdzuje hneď niekoľko druhých miest v celkovej klasifikácii pretekov Critérium du Dauphiné a Tirreno Adriatico.

Do karát mu ale nemusí hrať fakt že je v tíme s Primožom Rogličom ktorý ide taktiež na celkové víťazstvo. Tím Jumbo Visma má tak na tohtoročnej edícii Tour de France hneď dvoch lídrov a bude zaujímavé sledovať ako sa s tým dokážu jednotliví favoriti popasovať. 

4. Alexander Vlasov

Bora - Hansgrohe má svoje želiezko v ohni a ich lídra na tohtoročnej Tour v podobe Alexandra Vlasova. Vlasov prestúpil do Bory z Astany a zdá sa že to bol správny krok.

Tento rok má na konte dve celkové víťazstvá na pretekoch Romandie a Valencie. Na celkové víťazstvo mal našliapnuté aj na pretekoch okolo Švajčiarska no tam mu plány prekazil koronavírus. Oporu bude mať v tíme, ktorý tvoria prevažne vrchári. Otázne je ako veľmi ho ovplyvnil koronavírus vďaka ktorému musel odstúpiť z pretekov okolo Švajčiarska. 

5. David Gaudu

Francúzi čakajú na domáceho víťaza Tour de France od roku 1985 kedy naposledy vyhral Bernard Hinault. Zvrátiť to však môže ešte len 25 ročný mladík z tímu FDJ David Gaudu, ktorý minulý rok predviedol na Tour famózne výkony a skončil celkovo 11.

Gaudu je známy svojou bojovnosťou a tento rok má na konte niekoľko etapových víťazstiev. Domáce prostredie môže byť veľká motivácia na boj o žltý dres, ale zároveň aj akési prekliatie ktoré už niekoľko desaťročí bráni vyhrať francúzskym cyklistom Tour de France.