Sto kilometrov: Míľnik v živote každého cyklistu

Tagy:
Sto kilometrov: Míľnik v živote každého cyklistu>

Každý z nás si dáva rôzne ciele a výzvy ktoré by rád dosiahol. V cyklistike je stanovovanie si cieľov spojené s posúvaním svojich limitov a následným zlepšovaním sa. Medzi najväčšiu výzvu v živote každého cyklistu patrí jednoznačne prvá stokilometrová jazda.

Sto kilometrov predstavuje pre niekoho bežný výjazd, pre iného je to zas ťažko dosiahnuteľný cieľ. V dnešnom článku sa chcem zamerať hlavne na tú druhú skupinu cyklistov, ktorí s cyklistikou začali len nedávno a už nejaký ten čas premýšľajú o prekonaní stokilometrovej hranice, no stále na to nenašli odvahu. 

Potrebujem kondičku ako Sagan?

Bicyklovanie bez kondície, respektíve robiť akýkoľvek šport bez toho aby mal človek aspoň niečo natrénované je celkom náročné. Cyklistika je obľúbená práve vďaka tomu, že aj s minimálnou kondíciou dokážeme prejesť niekoľko desiatok kilometrov. Ak bicyklujete už nejaký ten mesiac, určite ste postrehli že dokážete na bicykli prejsť viac kilometrov, poprípade aj za rýchlejší čas. Čo ale sto kilometrov ? Väčšinu ľudí odrádza práve číslo 100. Predsa len aj na aute trvá prejsť  sto kilometrov viac ako hodinu. V ďalšom pokračovaní článku sa pokúsim vymedziť niekoľko základných bodov ktoré treba splniť, aby ste v pohode a s úsmevom zvládli svoju prvú sto kilometrovú jazdu. 

Neprepáliť začiatok

Častá chyba, ktorú som robil aj ja celkom dlho, bolo že som každú jazdu začínal vo vysokom tempe. Pri dlhých jazdách zohráva najviac dôležitú úlohu rozloženie energie. To v konečnom dôsledku závisí od toho či sa jazdu užijete, alebo sa vrátite domov maximálne vyčerpaný. Preto je dobré pri tak dlhom výjazde ako je sto kilometrov začať v pozvoľnom tempe. V prípade ak to preženiete na začiatku, môže sa stať že vám na posledné kilometre neostane energia, alebo ak aj áno tak sa budete priveľmi trápiť. 

Psychika

To ako sa mentálne nastavíte pred jazdou môže rozhodnúť taktiež o kvalite vášho výjazdu. Psychiku ovplyvňuje mnoho faktorov. Inak sa človek cíti na bicykli keď vonku svieti slnko a iné sú zase jazdy v pochmúrnom počasí jesenných dní. Ak sa odhodláte zdolať svojich prvých sto kilometrov, je dobré ak na to nebudete sám, a zoberiete zo sebou aj kamoša ktorý má toho už viac odjazdené.

Počas jazdy môžete dostať krízu kedy to budete chcieť zabaliť, a práve podpora a povzbudivé slová druhého človeka sú v takejto chvíli nesmierne dôležité. Pre jednoduchšie zvládnutie náročnejších výjazdov ako je napríklad prekonanie hranice sto kilometrov by som odporúčal nesústrediť sa na to, koľko kilometrov ešte máte pred sebou. To vie byť ďalšia psychická brzda a postupné odpočítavanie kilometrov sa môže zdať ako nekončené. Namiesto toho si stanovte čiastkové ciele ako napríklad zástavka na kávu po prvých päťdesiatich kilometroch. Takto vám jazda zbehne rýchlejšie a nebudete v strese 

Energia 

Bez energie ktorú prijímame vo forme jedla by sme nedokázali normálne fungovať. To isté platí aj pri výkonnostných športoch ako je cyklistika. V cyklistike platí nepísané pravidlo, že každých 40-60 minút jazdy je potrebné doplniť energiu, a teda niečo zjesť. Ako dobrý príklad môžem uviesť zase seba. Ako úplnému začiatočníkovi, ktorý nechápal toho ešte veľa zo sveta cyklistiky mi prišlo prinajmenšom zvláštne jesť počas bicyklovania.

To že to nie je až taká blbosť som zistil práve pri mojej prvej sto kilometrovej jazde, keď som celý čas nič nejedol a posledných dvadsať kilometrov som dostal silné kŕče a myslel som si že to už nedokončím. Nakoniec som si musel kúpiť niečo sladko aby som vôbec mohol dôjsť domov. V ponuke Holokolo nájdete značkovú cyklo výživu od gélov cez rôzne tyčinky až po regeneračné drinky, ktoré vám pomôžu pri zdolávaní a prekonávaní svojich limitov. 

Oblečenie a výbava

To aké si zvolíte oblečenie na svoju prvú náročnejšiu jazdu taktiež ovplyvní váš celkový výkon. Oblečenie nebudem ďalej bližšie rozoberať, nakoľko o správnom výbere oblečenia už písali kolegovia a môžete si prečítať ich podrobnejšie články. Na stránke Holokolo si môžete vybrať z niekoľkých svetových cyklo-značiek, alebo siahnuť po oblečení kolekcie Holokolo, ktoré v sebe kombinuje najlepší pomer cena/výkon.

Ostatná výbava na dlhé jazdy by mala jednoznačne predstavovať základné náradie na opravu defektov a nejaký ten multikľúč. Ak sa predsa len rozhodnete vybrať na svoju prvú veľkú jazdu sám, tak odporúčam si so sebou zobrať aj nejakú hotovosť. Tá vám vie napríklad pomôcť v prípade nečakaného technického problému ktorý nebudete vedieť opraviť. 

Trasa

Na záver by som ešte rád spomenul plánovanie trasy. Asi každý vie kde má svoje limity, a preto je rozumné naplánovanie cesty ďalší dôležitý krok na úspešné zdolanie sto kilometrovej hranice. Nedávajte si zbytočné ťažké stúpania, ktoré vás môžu stáť veľa energie. Radšej zvoľte viac rovinatejší profil, alebo napríklad svoj obľúbený okruh ktorý môžete prejsť niekoľkokrát za sebou. Taktiež by som neodporúčal ísť pri svojej prvej dlhšej jazde na miesta kde to nepoznáte, osobitne ak sa rozhodnete ísť sami. 

Verím že vám tento článok dal aspoň trošku návod, a inšpiráciu na zdolanie vašich prvých sto kilometrov, a všetkým ktorí sa o to pokúsite držím palce.